1. Во сад се рендаат шунка и кашкавал и се додаваат печурки.

2. Во друг сад ја ставам киселата вода и прашакот за печиво и убаво промешувам да се соедини.

3. Прво го премачкувам убаво тавчето со зејтин и редам кора од страната да висат и на средина од тавчето редам два реда кори. После корите ги попрскувам со зејтин и со киселата вода, па повторно ставам кора, ја попрскувам и ставам кечап, фил и оригано и два реда кора измеѓу попрскани со зејтин и кисела вода. Се така додека не се потрошат корите.

4. На крај ставам два реда кора и со првата кора што виси од тавчето го затворам убаво бурекот. Преубав бурек за појадок

.На здравје и добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани