Случајно настаната пита, набрзина, но... краен резултат многу вкусноо
Ќе се повтори сигурно во мојата кујна.

Во вангличка ги ставаме топлото млеко, квасецот, шеќерот и лажиче брашно.
Промешуваме и оставме да одстои 5 минути.
Потоа додаваме сол, маслиново масло, кисела вода.
Промешуваме со вилушка.
Додаваме брашно, но тестото треба да биде замесено понамеко, малку лепливо.
Го оставаме тестото во садот, го покриваме да одмори 10 минути.
За тоа време ги сецкаме чадениот колбас и моцарелата.
Земаме тава бр 26.
Во неа го нанесуваме тестото.
Одозгора го премачкуваме со домашен доматен сос.
По цела површина распоредуваме парченца колбас.
Претежно во средината ја нанесуваме моцарелата.
Попрскуваме со оригано.
По краевите посипуваме сусам.
Печиме во загреана рерна на 200 с околу 25 минути.
Сервираме топла.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани