1. Се става во длабок сад брашното и во него се додава растопениот маргарин,јајцата,пецивото,маслото и шеќерот.Убаво се меси и се дели на два еднакви дела.Еднито дел се расплескува во тава бр,28 па се додава филот и одозгора се става другото тесто.Било да го рендате,било да правете срциња сеедно нема да згрешите зошто е превкусна.
2. За филот се ставаат вишните со малку вода и шеќерот и се вари.Се додава нишесте измешано со филџан вода и се вари во вишните. Потоа вишните се блендираат .
3. Питата се печи на 180С-40 мин.Се поросува со прав шеќер.Добар апетит.
ПС-Може да се направи со мармалад од смокви,капини ,вишни ,јагоди сливи ,кајсии...Секако е вкусна .Се сечи убаво кога е малку оладена.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани