Подготовка:

1. Тиквицата ја лупиме и сецкаме на коцки.

2. Во блендер ја ставаме сецканата тиквица и јајцата. Блендираме додека не се добие хомогена смеса. Ги додаваме лукот, солта, пецивото и палентата. Блендираме.

3. Смесата ја ставаме во сад за печење со димензии 32х20 цм обложен со хартија за печење. Ставаме ленено семе и печиме на 180 степени 35-40 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани