Пирошки... Во последно време кога ќе помислам на пирошки, помислувам и на наше Лудо, готвач во Мои рецепти. Кој ја знае, ја знае, кој не ја знае, треба да ја запознае.
Е па Лудо знам дека си сакаш пирошки и тоа конкретно свадбарски, па затоа овој рецепт тебе ти го посветувам.

Подготовка
1. Палачинките подгответе ги по сопствен рецепт или со 2 јајца, 500 мл млеко, 12-13 лажици брашно, 2-3 лажици масло и прстофат сол. Густината ќе си ја дотерате сами, со повеќе или помалку брашно. Ги пржиме во загреано намаслено тавче.
2. На секоја палачинка ставаме 2-3 тенки парчиња салама пеперона и парче кашкавал, па ги затвораме.
3. Ги валкаме во разматено јајце и во сува смеса составена од лебни трошки, црвен пипер и мешан сув зачин.
4. Ги пржиме во тава во која имаме масло, додека да ни поцрвенат.

Забелешка
Доколку сакате може да ги подготвите и да ви налутнуваат, односно да додадете чили во смесата за валкање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани