Страдам за вакви нелути пиперчиња, но се поретко можат да се најдат. Комшивката ме слушна и ми ги даде нејзини одгледани во градината. Рече ете ти нелути. Ама пак не беа... Среќа што решив вака да ги напраам, едни цели и едни полнети.

Подготовка:

1. Најпрво се меша солилото, се убаво да се раствори.

2. Оние кои не беа за полнење, ги ставив во тегли и ги наполнив до горе со солило. Оние кои се за полнење, ги оставив во солилото преку ноќ, претходно извадени рачките и семките. Потоа ги исушив од течноста.

3. Урдата кај мене не беше солена, па солта е со усул да ја ставате. Павлаката е да даде кремаста структура на урдата, а се додава во зависност колку е сочна или сува таа.

4. Со ова ги полниме пиперчињата и ги редиме во тегли. Дополнуваме масло во теглите до горе.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови