Меки како душа....
Од наведените состојки за тесто, со активираниот квасец во брашното и млеко од тоа што ќе се меси, се замесува меко тесто и се остава да го дуплира волуменот.
Потоа се дели на 16 топчиња, убаво се измесуваат и оформуваат. Се премачкуваат со масленце и се оставаат да надојдат уште околу 20 мин..
Потоа од секое топче се отвора правоаголна кора, се премачкува со делче маргарин. Се попрскува со изварка. Се рола и се обликова пинерлија.
Се редат во намрсен плех, се прамачкуваат со разматена жолчка и повторно да надојдат, околу 30 мин..
Се печат во загреана рерна на 200 степени околу 25 мин..
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани