Подготовка

1. За основата ги обработуваме сите состојки во процесор, до целосно соединување. По желба може да се додаде и засладувач (јаворов сируп, агаве), но јас мислам дека урмите беа доволно благи. Ја натапкуваме смесата на дното на нелеплив калап за чизкејк (20цм) и оставаме во фрижидер.
2. Ананасот го обработуваме во блендер или процесор. Со помош на цедалка го одвојуваме сокот од пулпата. Треба да добиеме 120 мл сок. Ако нема доволно сок додадете вода. Пулпата ја чуваме во посебен сад во фрижидер за подоцна.
3. Сите состојки за филот ги ставаме во блендер (индиски ореви, јаворов сируп, сок од ананас, екстракт од рум, кокосово масло). По вкус може да се додаде повеќе јаворов сируп. Обработуваме додека да добиеме сосема мазна смеса. Ја истураме смесата врз подготвената основа. Оставете во фрижидер преку ноќ.
4. Пред послужување ја распоредуваме пулпата од ананас врз чизкејкот и декорираме со кокосов чипс.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани