Екстра брзо спремен оброк, единствено што мора да се чека е маринирањето. Јас го маринирам месото од вечер и наредниот ден само ги правам ролатите и ставам да се печат.

Подготовка
Маслиновото масло, сокот од лиметата и фахита зачинот измешајте ги во еден мал сад. Шницлите измијте ги и исушете ги со кујнска хартија. Ставете ги во длабок сад, налејте ја маринадата врз нив и убаво измешајте. Поклопете со капак и оставете го месото во фрижидер да се маринира најмалку еден саат. Пиперките исечете ги на тенки прачки. На секоја шницла ставајте по три парчиња од пиперките и замотајте во ролат. Наредете ги во тава, напрскајте ги со малку масло и ставете да се печат во загреана рерна 25 минути на 180 степени и уште 10 минути на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани