Испечати

Пилешки фахита ролнички

Пилешки фахита ролнички

Состојки

  • 8 пилешки шницли
  • 2 лажички зачинска мешавина за фахита
  • сок од 1/2 лимета
  • 2 лажици маслиново масло
  • 3 мали пиперки (зелена, црвена, жолта)
  • по потреба масло, сол

Подготовка

Екстра брзо спремен оброк, единствено што мора да се чека е маринирањето. Јас го ставам месото во маринадата наутро и попладнето само ги правам ролатите и ставам да се печат.
Маслиновото масло, сокот од лиметата и фахита зачинот измешајте ги во еден мал сад. Шницлите измијте ги и исушете ги со кујнска хартија. Ставете ги во длабок сад, налејте ја маринадата врз нив и убаво измешајте. Поклопете со капак и оставете го месото во фрижидер да се маринира најмалку еден саат. Пиперките исечете ги на тенки прачки. На секоја шницла ставајте по три парчиња од пиперките и замотајте во ролат. Наредете ги во тава, напрскајте ги со малку масло и ставете да се печат во загреана рерна 25 минути на 180 степени и уште 10 минути на 200 степени.
На здравје!