Подготовка

Во тенџере на оган ставете ги водата, копаните, солта и мешаниот сув зачин и сецканите компири.

Откако ќе се сварат копанчињата, им ги вадиме коските и ги враќаме во тенџерето. Овде додадете една коцка за супа и една паковка готова супа.

Во тавче на тивок оган, ставете малку масло и сецкан морков. Кога морковот ќе биде омекнат, ставете го ситно сецканиот кромид и сецканите печурки да се пржат околу 5 мин. Потоа, додадете ги во тенџерето и оставете чорбата да врие околу 10 минути.

Во друго тавче на тивок оган направете запршка со масло, брашно и црвена пипер, кратко мешајќи да добиете еднолична смеса и додадете ја во тенџерето. Оставете да поврие уште неколку минути

На крај изматете едно јајце со павлака и додадете ја во чорбата. Промешајте.

Добар апетит

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани