Најпрвин сварете го батакот.
Оделете го месото и искинете го на мали парчиња, а потоа вратете го во водата. Додајте го ренданиот морков, додајте зачин и црн бибер и оставете да зоврие.
Откако супата ќе зоврие додајте ја тестенината за супа и варете додека омекне. При крај додајте ја брокулата и магдоносот и оставете ја на оган уште 3-4 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани