Често пати се случува да остани месо од печено пиле.
За да се искористи, еве го мојот предлог денес.
Со топли кифлички може да биде и солиден оброк.
Зачини, бибер, сол, не користев од причина што веќе пилето си беше зачинето за печењето..

Во нутрибулет го ставаме белото месо и го ситниме.
Во еден сад ги соединуваме месото, мајонезот, крем сирењето, куркумата и буковецот.
Промешуваме и по потреба додаваме јогурт, односно до посакуваната густина
Сервираме и декорираме со буковец и маслинки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани