Подготовка:

1. Прво јајцата ги вариме. Ги прелеваме одма со ладна вода. Ги лупиме и ги сечиме на половина.
Жолчките ги ставаме во сад. Тука додаваме доматно пире, кисела павлака, ајвар. Jас ставив лута апетитка, сол, бибер и сенф Соединуваме убаво.
2. Половинките белки ги облекуваме со лут буковец. Смесата ја ставаме во готварски шприц и ги полниме белките. Декорираме со парче маслинка. Сервираме во друштво на убаво сирење, сувомеснати производи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани