Се зема едно парче хартија за печење.
Врз неа се ставаат 2-3 капки маслиново масло.
Се ставаат 4 ленти сланина, а врз нив парчето сирење.
По желба се наросува со оригано, црвен пипер.
Убаво се поклопуваат парченцата сланинка,
Се завиткува парчето сирење во хартијата и дирекно се става на шпорет.
Се печи по 2-3 минути од двете страни.
Се сервира.
Одличен предлог за мезе или надоплолнувње на оброк.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани