Лепињиве се подготвуваат баш за 5 минути.
Крцкави се, за разлика од оние кои се поодготвуваат со квасец кои се меки.

Прво релната се загрева на 200 степени.
Во сад ги ставаме маслото, јогуртот, сол.
Промешуваме па додаавме брашно и пециво.
Замесуваме тесто.
Го делиме на 6-7 топчиња.
Малку со раката ги расплескуваме.
Одозгора ги премачкуваме со четка со малку јогурт.
Посипуваме сусам или лен.
Ги печиме додека заруменат.
Сервираме топли.

Користена е чаша од 200 мл и за брашното и за јогуртот

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани