Сварете го просото (киноата) и исцедете го од водата.
Морковите и кромидот изрендајте ги. Ако користите млад кромид исечкајте го како и магдоносот на ситно. Лукот поминете го во преса или користете лук во прав.

Ставете ги сите намирници во вангла и рамномерно измешајте ги.
Од смесата правете средно големи плескавици и редете ги во плех, претходно намастен или обложен со хартија.

Печете ги на 200С додека заруменат, околу 20на минути.
Послужете ги со салата или кисело млеко, павлака.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови