1. Во зовриена солена вода ставете ја пастата да се вари. (Оставете ја малку недоварена).

2. Во тава на оган ставете ги ренданите, морков, тиквичка и тиква. Додајте од водата во која се вари пастата и на тивко динстајте. При крај додајте го сецканото лукче и убаво истолчените ореви.
Додајте од водата во која се вари пастата. Додајте ја и исцедената паста и заедно промешувајќи оставете да се довари пастата со зеленчукот(околу 2 минути).

Со додавањето на оревите ќе добиете убава кремаста структура.
Сосема на крај додајте го магдоносот.

Измешајте убаво и послужете.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани