Дефинитивно вреди да се испроба овој рецепт, особено ако сте љубител на фстаци. Ако сакате здрави и брзи намази, како и фстаци, ова е рецептот за вас. Може да се користи за палачинки, торти, кремови.... Превкусно :)

1. Загрејте вода на шпоретот и оставете да зоврие.
Кога ќе зоврие водата, ставете ги ф’стаците и оставете ги да стојат 10-тина минути. Извадете ги ф’стаците од водата и извадете ја темната кожа, ставете ги на памучна крпа и исушете ги.
2. Ставете ги во процесор и мешајте постојано 5 - 8 минути додека не стане сјајна и компактна смесата, Додадете шеќер во прав и сол. Мешајте ја смесата континуирано уште 2-3 минути. Додадете масло и мешајте непрекинато уште 3-4 минути. Додадете малку вода неколку пати, не цела оддеднаш, и соединувајте за да добиете кремаста паста 2-3 минути. Кога смесата ќе се соедини веќе префрлете ја во стерилизирана тегла.

Водата додадете ја постепено, се во зависност од тоа дали сакате густа или потечна паста.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани