1. Во сад се ставаат сувите состојки (брашно, сол, шеќер, квасец во прав, прашок за печиво) и убаво се мешааат.

2. Потоа се додаваат коцките путер, јајцето, јогуртот, водата и масло (по потреба) и се замесува тесто.

3. Така добиеното тесто се дели на топчиња (со големина по желба).

4. На набрашнета површина со сукало се развлекува секое топче и се премачкува со доматно пире (во кое сме ставиле оригано и босилек), се ставаат рендан кашкавал, шунка и печурки и се преклопува, а краевите се затвораат со прсти.

5. Панцеротите се премачкуваат со јајце и се печат 20-25 мин на 200 степени.

* Тврдиот путер (од фрижидер) му дава посебна текстура на тестото (го прави меко и воздушесто) и истото не треба да се остава да отстои туку веднаш може да се работи.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани