Испечати

Панцероти

Панцероти

Состојки

 • Тесто
 • 4 чаши брашно
 • прстофат сол
 • прстофат шеќер
 • 1 лажичка квасец во прав
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр путер (од фрижидер, исечен на коцки)
 • 1 јајце
 • 150 мл јогурт
 • 100 мл вода
 • по потреба масло
 • Полнење
 • по желба кашкавал
 • по желба шунка
 • по желба печурки
 • по желба доматно пире
 • по желба оригано
 • по желба босилек
 • 1 јајце (за премачкување)

Подготовка

1. Во сад се ставаат сувите состојки (брашно, сол, шеќер, квасец во прав, прашок за печиво) и убаво се мешааат.

2. Потоа се додаваат коцките путер, јајцето, јогуртот, водата и масло (по потреба) и се замесува тесто.

3. Така добиеното тесто се дели на топчиња (со големина по желба).

4. На набрашнета површина со сукало се развлекува секое топче и се премачкува со доматно пире (во кое сме ставиле оригано и босилек), се ставаат рендан кашкавал, шунка и печурки и се преклопува, а краевите се затвораат со прсти.

5. Панцеротите се премачкуваат со јајце и се печат 20-25 мин на 200 степени.

* Тврдиот путер (од фрижидер) му дава посебна текстура на тестото (го прави меко и воздушесто) и истото не треба да се остава да отстои туку веднаш може да се работи.