Уште еден рецепт во делот на здрави рецепти.
Ги имавме и овие убави мали палачинчиња кои ги спремив со спелтино брашно.
Не користев шеќер, не користев масло, само убаво со миксер ги изматив сите состојки и со мало кутлаче ставав врз апаратот за палачинки.
Не подмачкував затоа што апаратот е предобар и не лепи.
Не се печат премногу за да може да остане текстурата убава и мека.
Растопените парчиња од чоколада кои не се премногу благи, содржат 32 % какао ги прават палачинчињата уште повкусни.
По ваш вкус, ако сакате може да се додаде и цимет во нив, тогаш ќе добиете една нова димензија, прекрасна нота на зимско задоволство.
Нека ви е на здравје
Среќни празници.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови