Кога подготвувам рецепти особено посни сакам да експериментирам во вкусови, така излезе и овој рецепт, палачинки со вкус на рогач...

Подготовка
Најпрво ги промешуваме сувите состојки, па ги додаваме водата и маслото. Соединуваме со миксер. Густината ја одредуваме сами во зависност од брашното што го користиме. Можно е да ни треба погуста смеса затоа што се без јајца и млеко и така поубаво се печат. Ќе видите кога ќе ја испечете првата палачинка. Таа ќе ви биде репер дали смесата ви е погодена.
Тавчето го намрсуваме ама само како тенка фолија од масло да се направи. Ставаме од смесата, распоредуваме и ги печеме палачинките една по една од двете страни.
Филуваме по желба. Јас моите ги филував со по половина банана, џем од шумско овошје и прелиени со чоколаден прелив. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани