ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 50 грама Шлаг
  • 50 грама Шеќер во прав
  • 1   Тесто за палачинки
  • 100 грама Суво грозје
  • 50 грама Ореви
  • 80 грама Диња
  • 1 парче/чиња Ванила
  • 1   Банана

 

 

 

  • Време за подготовка: 15 мин.
  • Време за готвење: 15 мин.

КРАТОК ТЕКСТ:

Палачинки со овошје и шлаг

ПОДГОТОВКА:

Секоја палачинка се филува, се превиткува левата и десната страна и се прави како пирошка. Така направени се редат во чинија, се посипуваат со шеќер во прав во кој има ванилин шеќер. Над секоја од палачинките се става шлаг и се украсува со овошје.

За филот: праските се лупат и сечат во коцки, се додава дињата сечена исто така на коцкички, потоа сувото грозје што стоело во топла вода да набабри (исцедено), сечената банана и шеќерот во прав. Исто така се додаваат неколку лажици шлаг за овошјето да се соедини.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови