Испечати

Палачинки со овошје и шлаг

Палачинки со овошје и шлаг

Состојки

  Подготовка

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 50 грама Шлаг
  • 50 грама Шеќер во прав
  • 1   Тесто за палачинки
  • 100 грама Суво грозје
  • 50 грама Ореви
  • 80 грама Диња
  • 1 парче/чиња Ванила
  • 1   Банана

   

   

   

  • Време за подготовка: 15 мин.
  • Време за готвење: 15 мин.

  КРАТОК ТЕКСТ:

  Палачинки со овошје и шлаг

  ПОДГОТОВКА:

  Секоја палачинка се филува, се превиткува левата и десната страна и се прави како пирошка. Така направени се редат во чинија, се посипуваат со шеќер во прав во кој има ванилин шеќер. Над секоја од палачинките се става шлаг и се украсува со овошје.

  За филот: праските се лупат и сечат во коцки, се додава дињата сечена исто така на коцкички, потоа сувото грозје што стоело во топла вода да набабри (исцедено), сечената банана и шеќерот во прав. Исто така се додаваат неколку лажици шлаг за овошјето да се соедини.