Во повеќето по охридски ресторани го служат овој доручек кој е омилен на многумина.

1. Варениот ѓеврек со остар нож го сечеме на половина. На нелеплива тава(делимано) го ставаме путерот и малку масло. Половинките ѓеврек прво ги пржиме кратко од страната со сусам а потоа ги вртиме од другата страна. Во празнините внимателно ставме по едно јајце.Пржиме на тивок оган, по неколку минути од двете страни.Ако сакате јајцето да ви е потврдо пржете подолго време.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови