Подготовка:

1. Се замесува тесто со млеко, квасец, маст, шеќер и јајце.Убаво се меси се додава и солта. Се остава да кисне 20мин. Потоа се сучи кора и се нанесува од филот.
2. Во сад се става растопениот маргарин со шеќерот и мелените опреви. Убаво се меша и се премачкува кората.
3. Се витка кората во ролат и се сечи на 18 парчиња кои се редат во тепсија и се оставаат пак да киснат 10мин.
4. Се печат во загреана рерна на 200С-30мин.
5. Штом се испечат, се прелеваат со врелиот прелив.Превкусно е!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани