Јас правев од половина количина на состојки. Го послужи со плескавици од просо. Одлична комбинација беше. Но, одлично одговара и со печено месо.

1. Во цедалка го ставаме киселото млеко. Нека стои така 1 час. Потоа го ставаме во сад, додаваме сирење, пасирано чешне лук, нане, сол, маслиново масло.

2. Промешуваме, сервираме во сад за послужување Најгоре ставаме мелен орев и малку маслиново масло

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани