Испечати

Освежителен Хајдари сос (прелив)

Освежителен Хајдари сос (прелив)

Состојки

  • 500 гр добро исцедено кисело млеко
  • 50 гр ситно, младо сирење
  • 1 лажиче нане- суво
  • 1 чешне лук
  • 4 лажици маслиново масло
  • мелен орев, сол

Подготовка

Јас правев од половина количина на состојки. Го послужи со плескавици од просо. Одлична комбинација беше. Но, одлично одговара и со печено месо.

1. Во цедалка го ставаме киселото млеко. Нека стои така 1 час. Потоа го ставаме во сад, додаваме сирење, пасирано чешне лук, нане, сол, маслиново масло.

2. Промешуваме, сервираме во сад за послужување Најгоре ставаме мелен орев и малку маслиново масло