Идеално за овие летни горештини.

Претходно овошјето нека биде во фрижидер или пак од кога ќе го спремите напитокот ставете го да се лади.
Прво лубеницата се сече на парчиња, се чисти од семките, па се сече на поситни парчиња.
Праските се лупат и се сецкаат на коцки.
Се ставаат во блендер да се добие мазна смеса.
Се додаваат и ливчињата нане, кратко се блендира, па ѓумбир, сок од лимон.
Се сервира во чаши, се декорира со ливчиња нане и коцки мраз.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани