Уште една варијанта на посен ручек.
1. Се пушта рерната да се загрева на 220 степени.
2. Во тава бр.28 се става сечканиот кромид и морков, исцедената слатка пченка од конзерва, малку сол, водата и маслото.
3. Се пржи да испари водата и да се запржат состојките.
4. Се додава оризот, се пржи додека да застакли.
5. Се става малку црн пипер, шарена сол и сувиот зачин, се пржи на среден оган.
6. Се тура топлата вода и кога ќе почне да врие течноста, со мешање се остава да крчка неколку минути, а потоа тавчето се става во загреаната рерна.
7. По 10 до 15 минути рерната се намалува на 200 степени и стои во рерна додека да се свари оризот и малку да се потпече.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани