Десертов е вистинска хармонија на вкус, а исто така ме освои и со неговиот прекрасен изглед, односно спојот на бои.
Овој чизкејк е совршен за жешки летни денови бидејќи не се пече, но убаво освежува.
Совршено се топи во устата, бидејќи е кремаст и пенаст.

Користев калап бр 17 со обрач, но може да се подготви и во калап бр 20 на делимано, со тоа што десертот ќе биде малку понизок.

Подготовка

Во сад ги соединуваме мелените орео кекси, растопениот путер, киселата павлака и шеќерот во прав.
Убаво соединетата маса ја нанесуваме во калаапот со обрач и убаво ја распоредуваме.
Во касерола ставаме ладно млеко, шеќер, прашок за пудинг.
Промешуваме за да нема грутчиња и ја стаавме касеролата на тивок оган да се вари.
Постојано мешаме и вариме до згуснување.
Пудингот го покриваме со прозирна фолија за да не фати коричка.
Во сад го ставаме маскарпонето, шеќерот во прав и овошниот јогурт.
Соединуваме убаво со миксер.
Во мал сад го ставаме желатинот и водата, за да набабри.
Потоа на тивок оган го загреваме, да се растопи.
Во садот со маскарпонето го додаваме изладениот желатин и изладениот пудинг.
Соединуваме со миксер.
Смесата ја нанесуваме врз основата од орео кекси.
Оставме во фрижидер да одстои 30 минути.
Во касерола ја загреваме слатката павлака.
Го додаваме искршеното млечно чоколадо и енергично промешуваме.
Оставаме ганашот да се излади, а потоа многу кратко го матиме со миксер, да добиеме малку на волумен.
Го прелеваме ганашот врз розовиот крем во калапот.
Оставме во фрижидер 30 минути.
Потоа го одстрануваме обрачот, чизкејкот го декорираме со малку мелени фстаци, златни шеќерни трошки, ливчиња мента, замрзнати јагоди, малини...
Сечеме парчиња и може да го послужиме самостојно или со топка сладолед од шумско овошје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани