Се сецкаат доматите, чајната, пиперките, маслинките и лукот. Се матат јајцата и во нив се ставаат сите исецкани состојки и се додава зејтинот. Смесата се става во калапот така што се полни 2/3 од просторот. Се пече 10-тина минути на 200 степени.

Во оваа смеса може да се додаде и кашкавал или сирење.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани