Во сад за матење изматете ги јајцето и шеќерот со жица за матење, додадете ги останатите состојќи и матете додека смесата не стане мазна.
Во тава за палачинки на тивок оган додавајте по две рамни лажици од смесата, печете ја палачинката додека на површината се појават меурчиња па свртете ја со помош на кујнска лопатка да се печи и од другата страна околу една до две минути или додека не зарумени. Испечете 4 такви палачинки па во смесата додадете прстофат црвена прехрамбена боја, размешајте додека смесата не стане хомогена. Испечете 4 палачинки и додадете повторно прстофат прехрамбена боја повторете ја операцијата уште еднаш. Од смесата излегуваат 16 палачинки, со тоа треба да имате 4 нијанси на палачинки. Послужете ги толпи со овошје и прелив по желба, кај мене е со растопено бело чоколадо и рибизли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани