Доколку користите суви урми, најпрво накиснете ги во вода, па потоа исцедете ја водата, исецкајте го јаболкото и изблендирајте заедно со циметот и путерот од кикирики.
Додајте чиа семки и овесни снегулки, и оставете ја смесата околу половина час, да може чиата и овесните да ја впијат вишокот на течност. Доколку се уште ви изгледа течно, додајте уште малку чиа или овесни, па формирајте бомбици.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови