Подготовка:

1. Лешниците ги потпекуваме во тавче, на средна температура или во апарат со топол воздух, додека не поруменат. Праските ги сечeме на парчиња и ги печeме на скара или на грил тава, од двете страни, додека не се појават темни линии.
2. Лубеницата и дињата ги сечeме на коцки. Моцарелата ја сечeме на тенки парчиња. Во средина на чинијата ги ставаме парчињата моцарела. Околу неа ги редиме парчињата лубеница, диња и праските. Ги додаваме потпечените лешници и мелените ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани