Превкусен,ароматичен и одличен!
Колачов е совршен за со попладневно кафе.
Прво убаво ги матиме јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер до побелување.
Ги додаваме маслото и јогуртот и кората од лимон.Убаво мешаме.
На крај го додаваме брашното со печивото и повторно промешуваме.
Капините ги валкаме во една лажица брашно и ги ставаме над колачот.
Колачот го печеме во долго плехче 22 на 12 см во загреана рерна на 180 степени околу 35 до 40 минути.Најдобро да си проверите со чепкалка дали колачот е печен.
Печениот колач го оставаме да се олади и го посипуваме со шеќер во прав.
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови