1. Во тенџере на тивок оган го ставаме млекото, циметот и тиквата. Промешуваме. Откако ќе се загрее млекото ги додаваме овесните снегулки. Вариме со постојано мешање додека кашата не се згусне.
2. Овесната каша ја сервираме во две чинии. Јаболкото го лупиме и сецкаме на коцки. Ставаме врз овесната каша коцки јаболко, ореви и по една лажица мед. По желба може и путер од кикиритки.
* шолјата е од 250 мл

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани