Сум правела најразлични грицки Овие ме пленија со својот вкус, можеби поради содржината на квасецот. Најчесто сум ги правела со пециво или без. Топла препорака да ги подготвите. Излегуваат 2 плеха, количински ги има многу.

Подготовка

1. Малку го загреваме млекото, додаваме шеќер и квасец. Промешуваме и оставаме да се активира.
2. Во вангличка се ставаат маста, белката, целото јајце, солта и се мати со миксер 1,2 минути. Со исклучен миксер го додаваме активиран квасец и брашното. Ги додаваме и семките, чиа, лен, сусам.
Месиме со рака да добиеме мазно, нелепливо тесто.
3. Тестото го делиме на 2 дела. Од нив сучиме правоаголник кори. Дебели од прилика 5,6 мм.
Со модлички вадиме формички по желба. Ги редиме во плех и одма ги печеме, значи не чекаме да стасуваат. Печиме околу 15 минути. Од кога ќе се изладат се чуваат во лимени кутии.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани