Многу едноставна баклава, моја омилена.
Се земат по две кори, се стават една врз друга и на едниот крај се посолува од филот (оревите и чоколадото) и се мота ролат.
Се редат ролатите во плех и се сечат на парчиња. Маргаринот се топи и се прелева врз баклавата, се става во загреана рерна на 200 и се пече да зарумени(околу 25 минути).
Изладената баклава се прелева со топол шербет. Вистинско слатко задоволство ммм....

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани