Ова беше мојата роденденска торта, но дури сега стигнав да го испратам рецептот.
За кората се матат белките со шеќерот и се додават останатите состојки. Се пече на 200 околу 25 минути. Ссе прават две вакви кори.

За филот се става млекото со шеќерот да зоврие. Во меѓувреме се матат жолчките убаво и се мешаат со пудингот и густинот. Изматените жолчки се додаваат во млекото што врие и се вари крем. Во оладениот крем се додава изматениот маргатин и филот се дели на два дела. Во првиот се става стопената чоколада, а во вториот наполитанките. Се филува тортата и се декорира по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани