Подготовка

1. Мексиканската мешавина варете ја околу 20 мин, потоа изблендирајте ја заедно со наутот и маслинките. Додадете маслиново масло, сол и црн бибер. Промешајте.

2. Намазот соберете го во тегличка и ставете го во фрижидер.
Во фрижидер може да стои неколку дена.

На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани