ПодготовкаЧ

1. Исечете на коцки кромид и морков и ставете да се пржи.
2. Тиквичката исечете ја на коцки и додајте ја да се пржи заедно со кромидот и морковот.
3. Печурките исечете ги и ставете ги во тава, за да испари од нив водата, па додајте ги кај тиквички да се пропржат.
4. Сета смеса истурете ја во блендер, додајте магдонос и лук. Се изблендирајте.
Намачкајте на лепче и уживајте.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани