Подготовка:

1. Ставете ги сите состојки во висок сад за блендирање.
2. Додавајте по потреба од водата, во која е варен наутот и блендирајте со рачен блендер до посакуваната густина. Послужете го со двопек или тостирано лебче и свеж зеленчук.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани