Испечати

Намаз од наут, сенф и магдонос (посно, без масло)

Намаз од наут, сенф и магдонос (посно, без масло)

Состојки

  • 230гр. сварен наут
  • 1 полна лажичка сенф
  • 1 поголемо чешне лук
  • 1 полна лажица сецкан магдонос
  • 1/2 лажиче мелен црвен пипер
  • по потреба сол и црн бибер
  • по потреба од водата во која е варен наутот

Подготовка

Подготовка:

1. Ставете ги сите состојки во висок сад за блендирање.
2. Додавајте по потреба од водата, во која е варен наутот и блендирајте со рачен блендер до посакуваната густина. Послужете го со двопек или тостирано лебче и свеж зеленчук.