Чоколадата ја топиме на пареа со 2-3 лажици зејтин. Кикиритките ги ставаме во сецкото и ги мелиме најситно што можеме. Се додава 4 лажици зејтин и пак се вклучува сецкото, да се соединат кикиритките и зејтинот. Се додава сол, но и не мора ако се посолени кикиритките и чоколадата. Пак го вклучуваме сецкото пак да се соедини смесата. Се сервира. Украсуваме со чоколаден прелив.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови