Компирите ги вариме, но да бидат малку тврди, ги оставаме да се оладат.
За тоа време на оган го пржиме ситно исечканиот кромид, кога ќе омекне го додаваме меленото месо. Компирите ги лупиме ги сечеме по должина и редиме еден ред во тава за печење, врз нив го додаваме испрженото мелено месо и го додавме вториот ред компири и печеме на температура од 200 степени 15 мин. Солиме од лебните трошки, јајцата ги матиме додаваме мешан зачин, пресно млеко и ја прелеваме мусаката. Печеме уште 5 мин.на истата температура.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови