-Од сите состојки (без екстратите) се меси тесто.
-Се прават топчиња колку орев и се редат во плех.
-Кратко време се печат, да не потемнат.
-Потоа едно со друго ги лепиме со мармалад.
-Залепените колачи ги макаме во садовите каде се разредени екстратите со малку вода.
-И на крај, во шеќер кристал.
-Иако делуваат едноставни и има мешавина од вкусови со екстратите, баш тоа ги прави да се многу вкусни. Па пробајте кога ви се брза а ве мрзи да ги длабите, направете ги вака, нема да зажалите.
-Добар апетит!
П.С.> Овие на сликата ги шараше мојата ќерќичка, која ми беше помошник хехе

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови