Морковот го рендаме поситно го рендаме и путерот го додаваме шеќерот во прав, брашното и пецивото. 
Ги месиме сите состојки. Ќе добиете малку потврдо тесто кое ќе го расукате во тенка кора и ќе го исечете на коцки. На секоја коцка ке ставите од пекмезот по малку, ќе ги преклопите коцките да добиете триаголник и ќе ги притиснете краевите со вилушка.
Ќе ги наредите во плех обложен со хартија за печењеи ќе ги печете во загреена рерна на 180 степени околу 20 минути. Кога се готови уште топли ќе ги посолите со шеќерот во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови