1. Маринадата се прави од маслиновото масло, сенфот и сите останати зачини
2. Месото се валка шницла по шницла во маринадата и се редат шницлите на едно дрвено стапче за раженчиња
3. На секои неколку шницли на стапчето се прободува и по една кришка кромид
4. Во тава за печење се става месото така на стапче наредено, неколку парчиња кромид околу, ловоров лист и се додава малку вода(околу 100 мл) и се става да се пече
5. Користев готови тортелини во рецептов и ги редев со сецкано месо, кромид, домати, зелена пиперка, зелка, краставици, сенф и помфрит
6. Со гирото испеков и шампињони во фолија

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани